Kantory online sposobem na oszczędność

Kantory online w ostatnich latach stały się prawdziwym hitem na korzystne kupowanie obcych walut, niezbędnych do wykonywania przelewów w innej walucie niż PLN. Świetnym przykładem jest tutaj spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w Euro czy franku szwajcarskim. Zamiast kupować drogo w banku, można taniej w internetowym kantorze.

Czym są kantory online?

Współczesne transakcje finansowe w coraz większym stopniu odbywają się poza obiegiem gotówkowym. Pieniądz krąży z konta na konto, z banku do banku, z każdym kolejnym przelewem. Wszystko za sprawą kilku kliknięć myszką przy komputerze czy paru stuknięć palcami w telefon, dzięki aplikacjom bankowym. Skoro bankowanie i płacenie przenosi się do Internetu, to podobnie stało się z obrotem walutami.

Kantory online to najzwyklejsze kantory wymiany walut, tylko oferujące swoje usługi w sieci. Wszystkie transakcje są w nich wykonywane za pośrednictwem platformy www i bankowości internetowej. W Polsce wszystkie kantory internetowe działają na podstawie procedur opierających się na zezwoleniu dewizowym wydanym przez NBP. Dbają o ochronę danych osobowych swoich klientów, a także obowiązuje ich ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Szybki rozwój tego typu kantorów mógł odbyć się dzięki ustawie antyspreadowej z 2011 roku, która umożliwiła kredytobiorcom spłatę swoich zobowiązań przelewem w obcej walucie, bez konieczności jej kupowania w swoim banku po bardzo zawyżonej cenie (znacznie wyższej niż rynkowe). Kantory online oferują dużo większy wachlarz dostępnych walut względem punktów stacjonarnych i bardziej atrakcyjne kursy. Mogą to robić przez niższe koszty działalności – nie wynajmują wielu powierzchni handlowych, a także ze względu na krajowy czy nawet międzynarodowy zasięg każdego z nich.

Jak oszczędzić na spreadach bankowych?

Dzisiaj dość abstrakcyjne wydaje się wypłacenie gotówki, wymiana w tradycyjnym kantorze, a później znowu wpłata na konto – tym razem walutowe. Obecnie mamy dwie drogi – obie uproszczone. Jedna to przelew z konta złotówkowego na inne w wymaganej walucie – przewalutowania dokonuje bank po ustalonym przez siebie kursie danej waluty. Niestety spready (różnica w cenie kupna i sprzedaży waluty) w bankach są na dość wysokim poziomie, co skutkuje przepłaceniem w momencie kupna wybranej waluty.

Drugą metodą na zakup waluty, znacznie oszczędniejszą – jest skorzystanie z kantora online. Zakładając konto w takim kantorze, możemy po bardzo atrakcyjnych cenach (dużo lepszych niż w bankach) kupować i sprzedawać obce waluty, a także wykonywać z poziomu tego kantoru przelewy na dowolne konta – zarówno na nasze służące trzymaniu oszczędności, jak i do docelowych odbiorców. Wszystko odbywa się za pomocą urządzenia z dostępem Internetu. Nie musimy się nigdzie ruszać, a wszystko załatwimy taniej niż w banku.

Kantory online są świetnym sposobem na oszczędności przy kupowaniu obcej waluty. Gwarantują bezpieczeństwo transakcji, szybkość realizacji zleceń i sprzedaż o dowolnej godzinie. To wszystko w połączeniu z wygodą kupowania sprawiło, że stały się one bardzo popularne w Polsce i na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *