Czy trzeba kupować dodatkowe ubezpieczenie na prywatne wyjazdy?

Gdy planujemy swój urlop wakacyjny za granicą, bardzo często zdarza nam się korzystać z usług biur podróży. Nic dziwnego – wycieczki organizowane przez firmy tego typu posiadają wiele zalet. Nie musimy planować każdego dnia przyszłego urlopu oraz martwić się załatwianiem miejsc w restauracjach, muzeach oraz innych lokalizacjach. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele osób z powodzeniem organizuje sama takie wycieczki – wówczas przyda nam się dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wyjazdy prywatne oraz organizowane przez biura podróży. Zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie turystyczne, czyli bezpieczeństwo i komfort w jednym

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje nam naprawdę duży poziom ochrony. Największym zagrożeniem dla osób przebywających na wakacjach są koszty leczenia, możliwość utraty bagażu lub sprzętu elektronicznego. W jakich przypadkach warto ubezpieczyć się od takich wydatków? Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że w takie ubezpieczenie warto zainwestować wtedy, gdy wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje samodzielnie. Większość osób planujących swoje wyjazdy skupia się wyłącznie na tym, jakim środkiem transportu będą się poruszać, gdzie będą nocować, co będą zwiedzać, a zapominają o możliwych komplikacjach, do jakich może dojść w trakcie podróży.

Wśród najkosztowniejszych składników, które są niezabezpieczone, wyróżnia się przede wszystkim koszty leczenia. Prywatna polisa ubezpieczeniowa przyda się w szczególności wtedy, gdy cel naszej podróży będzie miał miejsce poza obszarem Unii Europejskiej. Na obszarze UE przysługuje nam możliwość korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak wiedzieć, że nawet w krajach, które są objęte usługami Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (mowa tutaj np. o Grecji), oferowane usługi medyczne nie będą wobec nas świadczone w pełnym zakresie. Zapisy dotyczące karty mówią o tym, że szpitale i placówki medyczne zobowiązane są do udzielania nam „świadczeń niezbędnych” – oznacza to, że wiele usług jest płatnych, zatem będziemy musieli za nie zapłacić dodatkowo z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie przyda się też na wyjazd z biurem podróży

Ubezpieczenie wakacyjne należy wykupić w przypadku, gdy nasze biuro podróży organizujące wycieczkę zagraniczną oferuje nam standardową polisę, która posiada znaczącą ilość wyłączeń oraz niskie sumy ubezpieczenia. Bardzo duża ilość klientów w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości rozszerzenia opcji ubezpieczeniowych w trakcie zakupów w biurach podróży. Najgorsze jest to, że nie czytają zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i nie mają żadnej wiedzy na temat zakresu świadczonej przez touroperatora ochrony. Takie błędy mogą mieć dla turystów daleko idące konsekwencje – przede wszystkim finansowe. Osoby przebywające na zagranicznych wakacjach mogą dowiedzieć się, że muszą płacić za większość kosztów opieki lekarskiej bądź płacić za przypadki, które zgodnie z regulaminem zostały wyłączone z programu ochrony ubezpieczeniowej. Warto zatem zaopatrywać się w dodatkowe ubezpieczenia na wyjazdy zagraniczne, aby ustrzec się przed takimi niepotrzebnymi wydatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *