Dlaczego pożyczki na dowód tak wstrząsnęły rynkiem?

Pojawienie się na rynku pożyczkowym produktu, który przetasowuje go do góry nogami, zdarza się niezwykle rzadko. Tym większym fenomenem są więc pożyczki na dowód, które w ostatnim czasie dokonały prawdziwej rewolucji, stając się praktycznie w ciągu kilku miesięcy numerem jeden we wszelkich rankingach. Na czym polega ten fenomen i co było jego główną przyczyną?

Wypełnienie luki

Wcale nie trzeba głęboko szukać powodów, dla których pożyczki udzielane klientom za okazaniem dowodu stały się tak popularne. Wypełniły one bowiem lukę na rynku, niezagospodarowaną niszę kilkuset tysięcy potencjalnych pożyczkobiorców, dla których stały się jedyną osiągalną formą zobowiązania finansowego. Przez długi czas polski rynek pożyczkowy był bardzo hermetyczny i zamknięty na nowe formy oferty kierowanych do klienta. Pożyczki były wyłącznie długoterminowe, z dużym oprocentowaniem, a ich uzyskanie wiązało się z mnóstwem często skomplikowanych formalności i koniecznością zebrania wielu różnych dokumentów. Pojawienie się alternatywy, jaką były pożyczki na dowód, doskonale wypełniło zapotrzebowanie rynku i od razu stało się strzałem w dziesiątkę.

Klienci docenili ofertę

Odbiorcy, do których była kierowana taka oferta, docenili przede wszystkim dwa jej elementy:

– możliwość szybkiego spłacenia zobowiązania

– swoboda w dostępie do pożyczki dla osób w trudnej sytuacji finansowej

Nie bez znaczenia na odbiór takiej pożyczki było również to, co stanowiło jej cel: udzielanie zobowiązań finansowych bez zbędnych formalności, dokumentacji i załatwiania dziesiątek różnych zaświadczeń. Pożyczka dostępna na dowód miała być prosta, łatwa do otrzymania, szybka do spłaty, słowem – całkowicie bezproblemowa dla klienta.

Pożyczki na dowód przetrwają długo

Takie założenie było dość ryzykowne, bo nie było gwarancji, jak takie zobowiązania zostaną przyjęte przez klientów. Okazało się, że wręcz doskonale, a pierwsze wyniki przerosły oczekiwania samych pomysłodawców. Obecnie popularność „dowodowych” pożyczek jest tak wielka, że eksperci szacują ich utrzymanie się na rynku przez kilka następnych lat. Do pożyczkodawców oferujących takie zobowiązania dołączają kolejne firmy, zapewniając klientom coraz lepsze i ciekawsze warunki spłaty, co przekłada się na korzyść dla samych odbiorców. Potencjalny pożyczkobiorca może bowiem praktycznie dowolnie przebierać i wybierać w różnych ofertach, decydując się na tą, która w jego ocenie będzie najkorzystniejsze. Pożyczki udzielane na dowód całkowicie przetasowały finansowe zasady, odchodząc z rynku pożyczkodawcy na rynek pożyczkobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *