O czym powinny pamiętać osoby korzystające z pożyczki bez BIG? Jak wydostać się ze spirali zadłużenia?
Na rynku pozabankowym dostępne są między innymi pożyczki bez BIG. Często okazuje się, że konsumenci nie wiedzą, co kryje się za taką ofertą. Podpowiadamy więc, jakie są konsekwencje skorzystania z tego rodzaju pożyczki i na co warto zwrócić uwagę, sięgając po takie rozwiązanie.
Fakty na temat pozabankowej pożyczki bez BIG
Firmy pożyczkowe, wychodząc na przeciw oczekiwaniom konsumentom, oferują pożyczki bez BIG. Takie oferty związane są często z wyższymi kosztami i pożyczkobiorca powinien być tego świadomy. Pożyczkodawca udzielając pożyczki bez sprawdzania BIG ponosi olbrzymie ryzyko, że być może nie zostanie ona spłacona. Pożyczkobiorca, który ma na swoim koncie niespłacone zobowiązania, najpewniej może mieć trudności ze spłatą nowego długu. Firma broniąc się przed pogorszeniem własnej kondycji finansowej, nakłada stosunkowo wysokie koszty. Może potem domagać się ich od pożyczkobiorcy. Najpewniej sprzeda dług firmie windykacyjnej, która postara się o odzyskanie pieniędzy pożyczonych przez konsumenta wraz ze wszelkimi kosztami, wynikających zarówno z pożyczenia, jak i z opóźnienia w spłacie zobowiązania. Trzeba zatem pamiętać o tym, aby:
- pożyczać pieniądze tylko wtedy, jeśli faktycznie są niezbędne (nie brać pożyczki na sfinansowanie zbędnych wydatków),
- dokładnie czytać umowę,
- zapoznać się z kosztami pożyczki bez BIG,
- zaplanować zdobycie środków na spłatę kolejnego zobowiązania.
Jakie zagrożenia niosą pożyczki bez BIG?
Osoby zadłużone często poszukują dodatkowej gotówki na spłatę poprzednio zaciągniętych i niespłaconych zobowiązań. Wzięcie nowego zobowiązania finansowego w postaci kolejnej pożyczki może być zgubne w skutkach. Choć oferty pożyczki bez BIG mogą wydawać się atrakcyjna i kuszą, bo ich reklamy pojawiają się zewsząd, przed skorzystaniem z nich należy zachować zdrowy rozsądek. Brak weryfikacji wiarygodności finansowej pożyczkobiorców w BIG daje nadzieję na uzyskanie pieniędzy. Korzystanie z takiego finansowania, choć z pozoru dłużnikowi wydaje się najlepszym rozwiązaniem, może go przybliżyć lub wpędzić do tzw. spirali zadłużenia.
Czym jest spirala zadłużenia?
Dłużnik często nie bierze pod uwagę konsekwencji o charakterze długofalowym. Kolejne zobowiązanie będzie wymagało spłaty. Wobec czego bez dodatkowego dochodu łatwo sięgnąć po kolejną pożyczkę bez BIG, a z lawiny zobowiązań ciężko potem się wydostać. Wzięcie pożyczki na spłatę starych zobowiązań skutkuje też realnie większymi odsetkami. Koszty takiego pożyczania mogą być ogromne. Spirala zadłużenia jest mechanizmem polegającym właśnie na zaciąganiu pożyczek celem uregulowania poprzednich. Narastający dług może szybko doprowadzić do bankructwa.
Jak wydostać się ze spirali zadłużenia?
Choć nie jest to łatwe, jest możliwe. To, co może zrobić osoba zadłużona, aby wyjść ze spirali zadłużenia, to:
- ułożyć plan spłaty wszystkich zobowiązań z listą oraz terminami,
- skontaktować się z wierzycielem, aby ten zaproponował rozwiązanie, np. refinansowanie pożyczki,
- ograniczyć wydatki, zwłaszcza te, które nie są niezbędne (warto realizować wyłącznie niezbędne wydatki),
- znaleźć dodatkowe źródło dochodu, aby poprawić sytuację finansową i spłacić wszystkie zaległe zobowiązania i nie mieć trudności ze spłatą nowych.
Zaciągnięcie pożyczki bez BIG i podjęcie tych kroków może okazać się korzystne oraz pozwolić na uwolnienie się od długów.